Гръцките и турските курорти скоро ще станат прекалено горещи?

20413
Гръцките и турските курорти скоро ще станат прекалено горещи?

50-градусова жега в гръцките и турски курорти: тази представа скоро може да стане реалност, твърдят учени. А това ще сложи край на туризма. Турското правителство, кой знае защо, твърде малко се вълнува от тези прогнози.

Лятото на 2050 година: нечувана жега мори турската Ривиера. Лекари предупреждават отпускарите да не ходят на плаж през деня, защото озъбилото се слънце кара термометрите да показват близо 50 градуса по Целзий.

Eпичната битка за палестинска държава

Все повече страни признават съществуването на палестинска държава. Френският парламент беше последният, който гласува в този смисъл. Д...

Изследователите на климата предупреждават, че на плажовете по егейските крайбрежия на Турция и Гърция след няколко десетилетия ще бъде така горещо, както е днес в Персийския залив: т.е. прекалено топло за туристи. А това може да изпразни доста тамошни хотели в периода между юли и септември.

Апокалиптични прогнози

Но ще стане дори и още по-лошо, предрича турският природозащитник Махир Илгаз. Морското равнище в цял свят ще се покачва, заради топенето на полярните ледове. "Онези, които живеят по крайбрежието на Турция в обозримо време ще са принудени да си търсят друго място за живот - някъде из по-високите места. Защото крайбрежните ивици вече няма да бъдат сигурно място и опасността от наводнения ще е голяма. Намираме се в критична ситуация", категоричен е Махир Илгаз.

До 2100 година морското равнище на Средиземно море ще се покачи с цял един метър. Една студия, поръчана от гръцката Централна банка, е изследвала евентуалните последици от подобно развитие. Резултатите сочат, че повишеното морско равнище не само ще отнесе редица плажни ивици, но и ще погълне безброй парцели в Гърция, чиято сегашна стойност възлиза на 44 милиарда евро.

Кюрдският конфликт пред приключване?

Лидерът на кюрдските бунтовници Абдула Йоджалан предлага на правителството в Анкара план за мир. Дали десетилетният конфликт ще прикл...

Подобни биха били последствията и за съседна Турция. Поради това и там има редовни протести на природозащитници. Но правителството на Турция не се интересува почти никак от опазването на климата, критикува еколожката Нуран Юче: "Между 1990 и 2012 година в Турция са се увеличили вредните емисии, които предизвикват парниковия ефект, с общо 133 процента. Така страната заема първото място в света по най-бързо увеличаване на вредните емисии."

Кой ще плати цената?

Турското правителство го е грижа главно за ускоряването на икономическия растеж. То смята, че страната има право да изхвърля точно толкова вредни газове, колкото и останалите индустриални държави. "За съжаление Турция залага на фосилните горива. В момента се строят седем нови електроцентрали, работещи с въглища, а правителството планира да построи още 80", казва Юче.

За грешките на това правителство ще трябва да плащат следващите поколения на Турция, оплакват се местните природозащитници. А когато цели региони по турската Ривиера бъдат опустошени от жегата и не привличат вече чуждестранни туристи, хората по тези места ще изгубят основния си източник на препитание. За да предотвратят това развитие, политиците незабавно трябва да преразгледат позициите си относно опазването на климата, апелират природозащитниците в Истанбул.

Краят на арабската цивилизация

Арабската цивилизация вече не съществува. Днешният арабски свят е толкова нестабилен и фрагментиран, толкова безнадеждно обсебен от н...

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com